Hayata yeniden başlamak, yeni doğan güne merhaba demek kadar kolay olmasa da; Ben her şeye yeniden başlayıp, ömrümün bundan sonra ki bölümünü de dolu, dolu yaşamak istiyorum.
Yaşamak kadar güzel ne var ki dünyada , ama insanca yaşamak, ama yaradan’a kul olarak yaşamak. Hayatı ve canlıları severek, alemlerin yaratıcısına şükür ederek yaşamak. Muhannete muhtaç olmamak, yardıma ihtiyaç duyanların yardımına koşmak. İyilik yapıp unutmak, kötülüklere maruz kalıp onu da unutmak ;
Tek şeyi unutmamak o da ALLAH’ın kulu olduğumuzu hiç hatırdan çıkarmamak.
Bazen bir gün bir ömre bedel olabiliyor, bir günün nelere gebe olduğunu kimi zaman hayretle ve sevinçle , kimi zamanlarda da üzüntüyle görüyor hatta yaşıyoruz.
Bu nedenle insan hayatında her anın kıymeti, her anın ayrı bir anlamı vardır. İnsanoğlu ne oldum dememeli, ne olacağını yada neler olabileceğini de üç aşağı beşl yukarı hesap edebilmelidir ki…
Başarılar başını döndürmesin , üzüntüler kahretmesin. İnsan her zaman ölçülü yaşamasını, olayları soğuk kanlılıkla karşılamasını bilsin. Neticede maç 90 dakika bazen de uzatma dakikaları ile de oynanıyor hatta penaltıya ya da kura atışına kadar uzanan müsabakalar da oluyor olmasına da hepsinin de bir bitiş düdüğü ve galibi bulunuyor.
İnsan hayatını bir futbol müsabakasına benzetirsek sonuç da kimin galip geldiğini merak edebiliriz. Bunun içinde o insanın müsabaka boyunca neler yaptığına göz atmamız gerekir. İşte o zaman kaç gol atıp, kaç yediğini, rakibin, seyircinin , hakemin , basının ve tatraftarın takdirini kazanıp, kazanmadığına bakabilir sonrada kararımızı verebiliriz.
Biz bunları böyle düşüne duralım, kainatın asıl sahibi Yüce Mevlamız öyle bir düzen kurmuş ki yarattıklarının her anını görevlendirmiş olduğu melekleri vasıtasıyla kayda aldırtıyor, hiçbir hareketimiz gözden kaçmadan kaydediliyor. İşte böylesine muazzam bir denetime tabi olan insanoğlu nasıl oluyor da her türlü yanlışı yapabiliyor, Allah’ın koymuş olduğu kurallara aykırı davranabiliyor bunu anlamak mümkün değil……
Mümkün olsa da,olmasa da insanoğlu anlaşılsa da, anlaşılmasa da bu dünya da yaptıklarının hesabını vermek zorunda kalacak çünkü başka çıkış yolu olmayacak. Bütün yollar aynı noktaya her halde SIRAT KÖPRÜSÜ’ne çıkacak.